Priprava bazena na zimo poskrbi za njegovo dolgo življenjsko dobo
Priprava bazena na zimo zajema nekaj pomembnih korakov, s katerimi lahko brezskrbno pozabimo nanj, ko je zunaj mrzlo in sneži. Tako nam ostanejo samo spomini na pravkar zaključeno sezono, ko nas je grelo sonce in smo se kopali v naših novih kopalkah. In že se lahko veselimo nove. Do takrat pa je najprej na vrsti priprava na prezimovanje bazena. Toda kdaj in kako se ga lotiti? Vse je odvisno od bazenske tehnike in izbire pokrival.
Če imate streho, je možno tako, če nimate pokrivala, je potrebno drugače. V tem primeru je potrebno priskrbeti zimsko pokrivalo za bazen in ga namestiti. Pred tem pa še znižati gladino vode, namestiti elemente zimovanja, pripraviti vodo, preveriti in pripraviti bazenske instalacije ter s tem preprečiti, da bi voda zamrznila.
S pripravo bazena na zimo je priporočljivo začeti, ko pade temperatura vode na približno 12°C. V bazenu pustimo približno 2/3 vode. Najprej jo šok kloriramo, kar pomeni, da dodamo večjo količino klora z namenom, da se razgradijo organske snovi, uničijo bakterije in drugi mikroorganizmi. S tem dosežemo visoko stopnjo dezinfekcije školjke bazena, skimmerja in cevi. Vodo pustimo nekaj dni, da klor izhlapi, nato pa bazen dobro očistimo z bazenskim sesalcem. Dodamo še algicid, ki prepreči pojav alg ter posebno tekočino za prezimovanje, ki optimizira pH vode.
Sledi še zaščita strojnice pred zmrzaljo. Najprej iz cevi izčrpamo vodo in strojnico nastavimo na program za prezimovanje ter jo po potrebi zaščitimo pred nizkimi temperaturami. V vodo lahko namestimo plovce, s katerimi preprečimo mehanske poškodbe bazenske školjke, ko prične voda zmrzovati.
Pokrivanje bazena pred zimo je nujen korak
Priprava bazena na zimo seveda vključuje fizično prekrivanje površine bazena, saj s tem preprečimo nalaganje umazanije in nastanek alg, dodatno zaščitimo bazen pred zamrzovanjem ter nenazadnje poskrbimo za zaščito otrok ali hišnih ljubljenčkov pred padci in poškodbami. Pokrivanje je priporočljivo tudi v času kopalne sezone, saj preprečuje ohlajanje vode in prepolovi potrebo po uporabi kemikalij, zato ga lastniki bazenov običajno že imajo. V nasprotnem primeru pa ga je potrebno nabaviti še pred zimo.
Ob tako veliki izbiri na tržišču se zagotovo vprašamo, katero bazensko pokrivalo je najbolj primerno, saj se razlikujejo po stopnji varnosti, načinu montaže in seveda ceni. Najbolj preprosta in finančno najugodnejša možnost je bazenska folija, ki jo lahko napnemo preko bazenske školjke in obtežimo. Slaba stran je v tem, da se na njeni površini nabirata meteorna voda ali sneg, kar je potrebno sproti odstranjevati.
Zakaj je prezimovanje bazena tako pomembno?
S prezimovanjem bazena poskrbimo za več kot le ohranjanje čiste vode. Poleg razvoja raznih bakterij in alg, poskrbimo tudi za preprečevanje zmrzali in posledičnih poškodb cevi (ki lahko počijo), filtrov in črpalk. Ob pravilni pripravi bazena na zimo mu lahko zagotovimo dalšo življenjsko dobo, hkrati pa bo tudi razna električna in mehanska oprema imela manjšo obrabo.
Če povzamemo, priprava bazena na zimo zajema sledeče korake:
- Čiščenje bazena: odstranimo smeti in ostale nesnage, ki so se nabrale skozi leto ter očistimo bazenske stene in dno
- Uravnavanje pH vrednosti in trdote vode
- Dodajanje sredstva proti rasti alg in mikroorganizmov
- Nižanje nivoja vode
- Zaščita opreme in cevi
- Pokrivanje bazena z različnimi pokrivali
Pravilno prezimovanje bazena je torej ključno, da ta obdrži svoje funkcionalnosti in vam služi še dolga leta. S takšnim procesom si boste na dolgi rok zmanjšali stroške raznih popravil in olajšali pripravo bazena na novo sezono.